XV Międzynarodowy Festiwal Teatralny MALTA w Poznaniu

Papierowy program festiwalu Malta

Z festiwalem „Malta” w Poznaniu zetknąłem się po raz pierwszy w 1999 roku. Dla mnie „chłopaka ze wsi”, który do tej pory z teatrem stykał się tylko dzięki Teatrowi Telewizji, było to doświadczenie piętnujące. Świat nie był już taki sam 😉 Doświadczenie teatru żywego, teatru, który wychodzi na ulicę, teatru nieskrępowanego społecznymi konwenansami zmieniło moje podejście do Teatru.

Fotoreportaż z MFT Malta

W 2005 roku pojechałem na „Maltę” po raz czwarty. Był to wyjazd inny od poprzednich. Tym razem, oprócz zwyczajnej chęci uczestniczenia w tym wydarzeniu i obcowania ze światowym, żywym teatrem, zapragnąłem dać coś od siebie. Zaplanowałem, że wykonam obszerny fotoreportaż z festiwalu, a zdjęcia pokażę mieszkańcom Działdowa, na autorskiej wystawie.

Występ Teatru u Przyjaciół na Starym Rynku w Poznaniu
Akredytacja, Canon 50E i kilkadziesiąt rolek błony światłoczułej

Współpracowałem wtedy z Tygodnikiem Działdowskim, jako dziennikarz niezależny. Napisałem więc e-mail do biura prasowego MFT „Malta” z prośbą o akredytację dziennikarską. Udało się! Na miejscu, w Centrum Kultury Zamek, otrzymałem identyfikator dla prasy i pakiet wejściówek na spektakle biletowane 🙂
Drugą sprawą do załatwienia było znalezienie funduszy na negatywy, bo były to lata, gdy fotografowałem analogową lustrzanką Canon EOS 50E i myśl o solidnym fotoreportażu wiązała się z zakupem przynajmniej kilkudziesięciu rolek negatywów. Taki zakup przekraczał mój budżet. Postanowiłem więc poszukać sponsora. Ku mojemu szczęściu znalazły się osoby, które dostrzegły zapał młodego „fotografa” i coś więcej jak samolubną chęć zaspokojenia własnej zachcianki. Środki na zakup niezbędnych negatywów otrzymałem od ówczesnego prezesa Działdowskiej Agencji Rozwoju Zenona Szacherskiego i wójta Gminy Działdowa Pawła Cieślińskiego.
Wyobraźcie sobie tę radość 🙂

Park Mickiewicza w Poznaniu
15 lat od 15 Malty

Na 15 „Malcie” byłem od 1 do 9 lipca. To było wspaniałe 9 dni, podczas których mogłem obcować ze sztuką teatru i spełniać się w swojej fotograficznej pasji.
Po 15 latach zdecydowałem, że czas odkopać archiwum i upublicznić na blogu, to co udało mi się zarejestrować na błonie negatywowej. Zapraszam więc do przeglądania mojego bloga 🙂

Poznań, Stary Rynek. Inauguracja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego

Wystawa moich fotografii z XV MFT Malta w Poznaniu stanowiła element trzydniówki kulturalnej artAKCJA 2005 w Działdowie. „Zabawne”, że chociaż byłem jednym z głównych organizatorów tej imprezy i pomysłodawcą nazwy „artAKCJA”, na stronie www.artakcja.pl nie ma relacji z tego wydarzenia :/

plakat wystawy fotograficznej

Autor: Sławomir Brzozowski

Magister filozofii, który w swoim życiu pracował już jako: stolarz, sprzedawca obrazów, dziennikarz prasowy, rzecznik prasowy, administrator www, a profesją, której poświęcił najwięcej czasu i serce jest fotografia :)